4 grudzień 2020

Podkarpackie: prawie 3,2 mln zł na rozbudowę instalacji tlenowych w szpitalach

Prawie 3,2 mln zł z rezerwy budżetu państwa otrzymało 12 podkarpackich szpitali na rozbudowę instalacji tlenowych. W regionie powstanie też wojewódzki bank tlenu.
REKLAMA

O tych dwóch sprawach poinformowała w piątek na konferencji prasowej w Rzeszowie wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Podkreśliła, że październiku br. i listopadzie br., kiedy w regionie notowano bardzo wiele zakażeń, pojawiały się problemy z płynnością dostaw tlenu.

"Dlatego podjęliśmy pewne działania, które, mam nadzieję, że w przypadku kolejnej, podobnej do tej październikowej fali zachorowań, pozwolą naszym szpitalom być przygotowanym na zwiększone zużycie tlenu" – dodała.

Leniart zaznaczyła, że uruchomiona została specjalna rezerwa finansowa z przeznaczeniem na rozbudowę instalacji tlenowych w 12 podkarpackich szpitalach. W sumie placówki te dostaną prawie 3,2 mln zł. Wojewoda powiedziała, że placówki otrzymają różne kwoty dofinansowania, najwyższą otrzyma szpital w Górnie – prawie 800 tys. zł.

Leniart zaznaczyła, że umowy z dyrektorami placówek zostały już podpisane. Szpitale do końca tego roku muszą rozliczyć otrzymane dotacje.

W regonie powstanie też wojewódzki bank tlenu. Jak wyjaśniła wojewoda, stworzony zostanie magazyn butli tlenowych. "Będzie 400 butli, które będą miały różną pojemność, od 50 do 2 litrów. W tej chwili zdeponowano już 100 butli" – powiedziała.

W sumie powstaną cztery magazyny, które zlokalizowane będą w szpitalach, w różnych częściach regionu.

"Gdy pojawi się taka potrzeba, będziemy mogli z takiego banku zasilić każdy szpital, który będzie potrzebował wsparcia tlenowego, by nie czekać na dostawę, która, z różnych przyczyn, może być opóźniona" – stwierdziła Leniart.

Zdaniem wojewody te dwa działania – rozbudowa instalacji tlenowych w szpitalach i utworzenie banku tlenu – to pokłosie doświadczeń z ostatniej fali zachorowań na COVID-19 w regionie.

Obecny na konferencji dyr. wydziału infrastruktury Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego Krzysztof Sopel dodał, że dostarczaniem butli z banku tlenu do szpitali, jeśli będzie istnieć taka potrzeba, zajmować się będą żołnierze WOT.

Sopel wyjaśnił, że dyrektorzy 12 szpitali, które otrzymały wsparcie zadeklarowali, że dotację zdążą wykorzystać do końca tego roku.

"Nie wszystkie szpitale, które chciały dostać pieniądze, były tak zaawansowane w pracach nad rozbudowę instalacji tlenowych, że zdążyłyby wydać dotację do końca roku" – wyjaśnił. (PAP)

autor: Wojciech Huk

huk/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
podkarpackie
47606
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Stalowej Woli

kiedy
2021-04-09 19:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Stalowa Wola,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-06-06 17:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Stalowa Wola,...
wstęp biletowany