Migranci rzucali kamieniami i gałęziami w kierunku patroli. W służbowym aucie SG wybili szyby
Wśród tych osób byli między innymi Syryjczycy, Irańczycy i obywatele Indii.
SG poinformowała o zatrzymaniu dwóch kolejnych osób za pomocnictwo w nielegalnym przekraczaniu granicy. To dwaj obywatele Mołdawii, którzy przyjechali aby - jak podała SG - odebrać grupy migrantów. Zatrzymanie miało miejsce w rejonie działania placówki SG w Michałowie.
Odnotowano także kolejne sytuacje, gdy migranci rzucają gałęziami i kamieniami w polskie patrole. Takie zdarzenie miało miejsce w rejonie działania placówki SG w Białowieży. "W służbowym Land Roverze SG zostały wybite dwie szyby" - podała na platformie X (dawniej Twitter) SG i zamieściła zdjęcia zniszczonego auta.
Według danych SG, od początku roku na granicy polsko-białoruskiej było ok. 22 tys. prób nielegalnego jej przekroczenia z czego we wrześniu - niespełna 1,1 tys., a dotąd w październiku - ponad 1,1 tys.
Nielegalni migranci zatrzymani w tym roku przez funkcjonariuszy Podlaskiego Oddziału SG pochodzili z ponad 50 krajów.
Na 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.
SG szuka wykonawcy zapory elektronicznej na rzece Bug wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Zabezpieczenia mają powstać na długości 172 km, planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz 1,8 tys. słupów kamerowych; centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie. Przetarg na inwestycję ma być rozstrzygnięty w połowie listopada, by prace mogły ruszyć jeszcze w tym roku.
Również w tym roku SG chce wyłonić w przetargu wykonawcę bariery elektronicznej na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w województwie podlaskim. Tu prace miałyby ruszyć w 2024 r.(PAP)
autorka: Izabela Próchnicka
kow/ maak/