reklama
kategoria: Kraj
25 maj 2025

Dziecięce pochówki i fragment broni

zdjęcie: Dziecięce pochówki i fragment broni / fot. PAP
fot. PAP
Trzy dziecięce pochówki i fragment broni odkryli archeolodzy na dziedzińcu zewnętrznym Zamku Królewskiego na Wawelu, w okolicy nieistniejącego już kościoła św. Jerzego.
REKLAMA

Prace w rejonie gotyckiej, zburzonej w XIX-wieku świątyni, rozpoczęły się w pierwszej połowie maja. Ich głównym celem jest zweryfikowanie hipotezy, według której pod dawnym gotyckim kościołem św. Jerzego może znajdować się wczesnośredniowieczna świątynia pod tym samym wezwaniem.

Badania przyniosły na początku inne odkrycia. Jak poinformował PAP dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu prof. Andrzej Betlej, w rejonie prezbiterium kościoła archeolodzy natrafili na trzy dziecięce pochówki datowane prawdopodobnie na wiek XVII. Znaleziono również fragment broni. Przedmiot jest obecnie oczyszczany, ale według wstępnych hipotez może być to kord.

"Prace są kontynuowane, czekamy, czy uda się znaleźć coś więcej. Jest duża szansa, że rzeczywiście uda się zweryfikować hipotezę, a może odnaleźć właśnie ten wczesnośredniowieczny kościół" – powiedział prof. Betlej.

Wskazał, że działania archeologów są kontynuacją prac zakończonych w 1965 roku. Wówczas nie przebadano całości terenu, ale znaleziono zabytkowe fragmenty, które sugerowały, że przed powstaniem gotyckiego kościoła mogła w tym miejscu istnieć inna budowla. W ostatnim czasie na Wawelu przeprowadzono badania radarowe i wytypowano areały do dalszych prac.

To kolejne odkrycia archeologiczne na Zamku Królewskim na Wawelu w ostatnich latach. W 2023 i 2024 roku podczas badań poprzedzających budowę nowej podziemnej trasy zwiedzania odsłonięto 12-metrowy odcinek reliktów wczesnośredniowiecznego wału datowanego na XI wiek, pozostałości paleniska, odkryto także przedmioty codziennego użytku – gliniane fajki, flet w kształcie ptaka, zbiór monet, części stroju i metalowe ozdoby.

Regularne wykopaliska rozpoczęto na zamku w latach 50. XX wieku. Wawelscy archeologowie wydobyli m.in. elementy uzbrojenia używane przez wojów broniących wzgórza, używane przez mieszkańców wzgórza naczynia kuchenne, sztućce, foremki do ciast, buty, zabawki, fajki, monety, dewocjonalia, szklane kałamarze, cyrkle i instrumenty. Odkryte artefakty można obejrzeć na stałych ekspozycjach: "Miasteczko wawelskie" i "Międzymurze. Podziemia Wawelu".

Julia Kalęba (PAP)

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Stalowa Wola
13.8°C
wschód słońca: 04:25
zachód słońca: 20:32
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Stalowej Woli

kiedy
2025-06-02 18:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Stalowa Wola,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-06-02 20:30
miejsce
Miejski Dom Kultury, Stalowa Wola,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-06-06 17:30
miejsce
Miejski Dom Kultury, Stalowa Wola,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-06-07 18:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Stalowa Wola,...
wstęp biletowany