reklama
kategoria: Kraj
13 styczeń 2024

8. Krakowska Baza Lotnictwa Transportowego wśród laureatów nagrody Benemerenti

zdjęcie: 8. Krakowska Baza Lotnictwa Transportowego wśród laureatów nagrody Benemerenti / fot. PAP
fot. PAP
8. Krakowska Baza Lotnictwa Transportowego, 33. Powidzka Baza Lotnictwa Transportowego, 43. Oksywska Baza Lotnictwa Morskiego i fundacja "Pomoc Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach” to laureaci tegorocznej nagrody Benemerenti, przyznawanej przez Ordynariat Polowy Wojska Polskiego.
REKLAMA

Kapituła wyróżniła także 10. Warszawski Pułk Samochodowy oraz Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego.

W sobotę w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie odbywała się gala, podczas której wręczono nagrody Benemerenti (dobrze zasłużony), przyznawane przez Ordynariat Polowy Wojska Polskiego.

"Służyć zwykłym ludziom w sposób niezwykły to wspólny mianownik łączący wszystkich laureatów nagrody Benemenrenti" - powiedział bp polowy WP Wiesław Lechowicz. Zwracając się do nagrodzonych powiedział: "podejmujecie bezinteresowne działania z wrażliwością na potrzeby innych ludzi, zwłaszcza znajdujących się w sytuacjach krytycznych, a czasem granicznych z utratą życia".

"Polska potrzebuje ludzi, którzy służą bezinteresownie, z wrażliwością, którzy służą pokornie i dyspozycyjnie. Dzięki temu służą skutecznie" - dodał bp Lechowicz.

W tym roku, kapituła uhonorowała stacjonującą w Krakowie-Balicach 8. Krakowską Bazę Lotnictwa Transportowego, która zainicjowała "Akcję Serce", 33. Powidzką Bazę Lotnictwa Transportowego i 43. Oksywską Bazę Lotnictwa Morskiego "za pełną poświęcenia realizację zadań z zakresu ratownictwa lotniczego w Polsce i poza granicami ojczyzny".

"Pierwszy lot z sercem do przeszczepu został wykonany w lutym 1985 r. na prośbę dr. Zbigniewa Religi – ze Szczecina do Katowic" – zwrócił uwagę w laudacji bp polowy WP Wiesław Lechowicz.

Jak zaznaczył, "pilotom z Balic i z Powidza powierza się realizację transportów z pomocą wojskową i humanitarną oraz wykonywanie operacji lotniczych o charakterze ewakuacyjnym, m.in. w rejonach zagrożonych konfliktami zbrojnymi. Z kolei lotnicy z Gdyni, w ramach macierzystej brygady, jako jedyni w Polsce utrzymują ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych nad obszarami morskimi" – napisał w laudacji biskup polowy.

Odbierając wyróżnienie dowódca 8. Krakowskiej Bazy Lotnictwa Transportowego płk pil. mgr inż. Sławomir Byliniak powiedział: "od 1985 r. wykonaliśmy 546. Rekord padł w ubiegłym roku, kiedy wykonaliśmy 69 "Akcji Serce". "W tym roku, tylko do tej pory wykonaliśmy pięć akcji, z tego ostatnia odbyła się wczoraj (piątek)" - dodał dowódca bazy.

Płk pil. Arkadiusz Golonka dowódca 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu zaznaczył, że "każda służba jest poświęceniem dla społeczeństwa". Zwrócił uwagę, że baza bardzo mocno angażuje się w akcje zabezpieczenia pomocy humanitarnej. Jako przykład wskazał akcje w Nepalu, Afganistanie, pomoc dla Ukrainy, a obecnie także pomoc w Strefie Gazy.

Nagrodę Benemerenti otrzymała także fundacja "Pomoc Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach", m.in. za "pielęgnowanie pamięci o zmarłych policjantach" oraz "upowszechnianie wysokiego etosu moralnego policji w świadomości społecznej".

"Służba policyjna to nie tylko wcześniejsza emerytura, ale niebezpieczeństwo wcześniejszej śmierci co niestety oznacza także łzy, płacz, samotne wychowywanie dzieci i wiele problemów, które sama wdowa musi pokonać. Naszą rolą jest pomóc takiej kobiecie wychować dzieci" - powiedziała mł. insp. w st. spocz. Irena Zając, prezes zarządu fundacji.

"W ubiegłym roku, dzięki zmianie statutu, fundacja rozpoczęła pomoc rodzinom policjantów, którzy zmarli nagle, w wyniku ciężkiej choroby lub wypadku. Obecnie opiekuje się ok. dwustu czterdziestoma rodzinami" – zaznaczył bp Lechowicz w laudacji. Dodał, że "misja fundacji realizowana jest jedynie w oparciu o środki pozyskiwane od ludzi dobrej woli, zaś pracownicy i wolontariusze wykonują swe obowiązki bez pobierania wynagrodzenia".

Kapituła nagrody uhonorowała także Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego, znane w Polsce jako siostry pallotynki m.in. za "budzenie wśród żołnierzy i ich rodzin wrażliwości chrześcijańskiej oraz wytrwałe działania o charakterze patriotycznym i edukacyjnym".

Siostry od 20 lat posługują w ordynariacie. W laudacji bp Lechowicz podziękował im za wierne trwanie na posterunku i wprowadzanie "w wojskowe progi piękna pallotyńskiej duchowości jaką są miłość, spokój, gościnność, prostotę, cierpliwość i radość serca".

"Siłą patriotyzmu polskiego narodu zawsze była wiara, dlatego słowa +Bóg, Honor, Ojczyzna+ dla nas to nie tylko hasło, lecz nasza rzeczywista moc, która pozwoliła nam Polakom przezwyciężać najtrudniejsze okresy w walce o wolność, prawdę i sprawiedliwość" - powiedziała przełożona prowincjalna siostra pallotynek Iwona Nadziejko SAC.

"Św. Jan Paweł II wciąż nam powtarzał, że +wolności nie można tylko posiadać ale trzeba ją stale zdobywać poprzez prawdę+; że +człowiek jest powołany do wolności, ale nie ma wolności bez odpowiedzialności i bez umiłowania prawdy+; że +wolność wymaga wielkoduszności i gotowości do ofiar, wymaga czujności i odwagi+" - powiedział przełożona prowincjalna.

"Bez waszej służby ci, którzy są na pierwszym planie nie byliby w stanie sumiennie i porządnie wykonywać swoich obowiązków" - powiedział bp Lechowicz, dziękując siostrom za ich oddanie.

Benemerenti otrzymał także 10. Warszawski Pułk Samochodowy, który w ubiegłym roku obchodził 70-lecie istnienia. Wyróżniony został "za zabezpieczenie duszpasterstwa wojskowego w zakresie transportu i komunikacji", "wieloletnią realizację zadań logistycznych" oraz "profesjonalną pomoc w organizowaniu duszpasterskich inicjatyw".

"Rocznie pokonujemy prawie 7 mln kilometrów. W drodze spędzamy kilkadziesiąt tysięcy godzin. Dziś wiemy, że warto było pokonać każdy kilometr i trud czasem nieprzespanych godzin, aby otrzymać tak zaszczytne wyróżnienie" - powiedział dowódca pułku, płk. Wojciech Choiński.

Laureaci otrzymali dyplomy i szklane statuetki, które przedstawiają warszawską katedrę polową Wojska Polskiego, i medale Milito pro Christo (Walczę dla Chrystusa), przyznawane za "dawanie świadectwa i zabieganie o to, aby duch Chrystusowy przemieniał duszę narodu oraz kształtował postawy społeczne ludzi polskiej ziemi".

Nagrody Benemerenti Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego przyznawane są od 1995 r. osobom i instytucjom, które dają świadectwo najwyższych wartości, jakimi w życiu jednostki i społeczeństwa są prawda i sprawiedliwość. W 2001 r. biskup polowy Sławoj Leszek Głódź ustanowił medal Milito pro Christo, przyznawany osobom, które się zasłużyły dla duszpasterstwa wojskowego. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Stalowa Wola
0.5°C
wschód słońca: 06:43
zachód słońca: 15:48
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Stalowej Woli

kiedy
2024-11-16 16:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Stalowa Wola,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-16 18:00
miejsce
Spółdzielczy Dom Kultury, Stalowa...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-16 19:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Stalowa Wola,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-17 18:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Stalowa Wola,...
wstęp biletowany