reklama
kategoria: Ekologia
4 grudzień 2024

Powstało sześć nowych rezerwatów chroniących obszary bagienne

zdjęcie: Powstało sześć nowych rezerwatów chroniących obszary bagienne / v50654275
v50654275
Sześć nowych rezerwatów, chroniących cenne obszary bagienne, powołała w środę Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku. Jeden z nich, Rezerwat Doliny Rospudy, powstał tam, gdzie przed laty ekolodzy protestowali przeciwko budowie obwodnicy Augustowa.
REKLAMA

Na mocy zarządzeń wydawanych przez Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska w ramach akcji "100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych", w całej Polsce utworzono 53 nowe rezerwaty.

Sześć nowych podlaskich rezerwatów będzie chronić cenne obszary bagienne; łączna ich powierzchnia to 670 ha - poinformował PAP wicedyrektor białostockiej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ), regionalny konserwator przyrody Adam Bohdan. Propozycje były wcześniej poddane konsultacjom społecznym, omawiała je także Regionalna Rada Ochrony Przyrody przy RDOŚ.

Trzy nowe rezerwaty powstały w rejonie Puszczy Augustowskiej i tyle samo w Puszczy Knyszyńskiej.

Największy z nowych rezerwatów, "Rezerwat Doliny Rospudy", który będzie nosił imię prof. Aleksandra Sokołowskiego, ma - jak podaje RDOŚ - służyć zachowaniu największego ekosystemu torfowiskowego w Puszczy Augustowskiej. Utworzony na terenie Nadleśnictwa Szczebra rezerwat obejmie blisko 264,6 ha.

Przez kilka lat, niemal 20 lat temu, toczył się głośny spór o przebieg obwodnicy Augustowa. W 2007 r. nad Rospudą ekolodzy z kilku organizacji protestowali przeciwko planom przecięcia drogą tej doliny. Ostatecznie obwodnicę zbudowano w innym wariancie - przez Raczki.

"Ze względu na kampanię społeczną, która zapobiegła przeprowadzeniu drogi ekspresowej (...) Rospuda stała się symbolem ochrony polskiej przyrody" - ocenił Adam Bohdan, który wówczas był zaangażowany w sprawę po stronie organizacji pozarządowych. Według jego informacji, obecny dyrektor RDOŚ Adam Juchnik angażował się jako prawnik.

"Historia zatacza swoiste koło, ponieważ po blisko 20 latach uchroniony od zabudowy obszar, na wniosek Lasów Państwowych staje się obszarem o najwyższym stopniu ochrony" - dodał Bohdan.

Wicedyrektor RDOŚ podkreślił, że torfowiskowa dolina Rospudy jest cenna ze względu np. na magazynowanie wody, bo jest ważne choćby w kontekście obserwowanych zmian klimatu.

Rezerwat powołany nad Rospudą nosi imię prof. Aleksandra Sokołowskiego, zmarłego w tym roku badacza przyrody północno-wschodniej Polski - m.in. rejonu Augustowa, Suwałk, okolic Wigierskiego Parku Narodowego. Jak podaje RDOŚ, opisał on stanowiska rzadkich storczyków w dolinie Rospudy, m.in. miodokwiatu krzyżowego.

W Puszczy Augustowskiej w nadleśnictwie Pomorze na blisko 104 ha powstał także rezerwat "Wiłkokuk", który będzie chronić torfowiska, oraz rezerwat "Bory nad Kanałem Augustowskim" o powierzchni ponad 57 ha, który ma chronić cenne stare sosny.

Zanikające w Europie tzw. torfowiska alkaliczne będzie chronić rezerwat "Łosiniany" o powierzchni ponad 60,4 ha, utworzony w nadleśnictwie Krynki. Na blisko 95 ha w nadleśnictwie Czarna Białostocka powstał natomiast rezerwat "Bartoszycha", aby chronić siedliska - jak podaje RDOŚ - łęgów wierzbowych, topolowych, olszowych i jesionowych oraz borów i lasów bagiennych. Ekosystem tzw. torfowiska wysokiego, największego w Puszczy Knyszyńskiej, będzie zaś chroniony na 89 ha nadleśnictwa Knyszyn; utworzono tam rezerwat "Łazarz".

RDOŚ zaznaczyła, że tam, gdzie będzie to możliwe, rezerwaty będą mieć charakter otwarty. "Tam, gdzie nie będzie wiązało się to z niepokojeniem zwierząt, będzie można w nich zbierać owoce i runo (leśne–PAP)" - poinformował dyrektor RDOŚ w Białymstoku Adam Juchnik.

Łącznie z nowo utworzonymi rezerwatami, w Podlaskiem jest obecnie 100 miejsc objętych tą formą ochrony przyrody. Wkrótce ma powstać 10 kolejnych rezerwatów.

RDOŚ przypomniała, że ostatni rezerwat przyrody w Puszczy Augustowskiej powstał 39 lat temu, a w Knyszyńskiej - 25 lat temu. Nowe rezerwaty mają powstawać głównie w tych puszczach.(PAP)

kow/ pad/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Stalowa Wola
9.4°C
wschód słońca: 07:26
zachód słońca: 15:30
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Stalowej Woli

kiedy
2025-01-16 19:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Stalowa Wola,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-17 17:30
miejsce
Miejski Dom Kultury, Stalowa Wola,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-17 20:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Stalowa Wola,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-18 17:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Stalowa Wola,...
wstęp biletowany